Czas na Miasta Gwarków!
Kup bilet do top atrakcji, a w zamian otrzymasz rabaty na lokalne usługi.
Sprawdź sam co możesz zyskać!
Filtry
Wyczyść filtryPałac w Rybnej
Tarnowskie GóryZbudowany w 1796 roku w stylu późnobarokowym Pałac w Rybnej to niezwykłe, klimatyczne miejsce na mapie Górnego Śląska. Otoczony kilkuhektarowym parkiem ze stuletnimi dębami, będącymi pomnikami przyrody, sam w sobie stanowi miejsce stworzone do wypoczynku.
Pałac był kolejno własnością rodziny Warkoczów, Blachów, Kosickich. Zniszczony, po II Wojnie Światowej został odrestaurowany w latach 1974-1980 i utworzono w nim Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od tej pory Pałac w Rybnej prowadzi działalność koncertową, czynnie uczestniczy w kulturalnym życiu miasta i regionu śląskiego. Obecnie prowadzi działalność kulturalną i wystawienniczą, organizuje koncerty muzyki kameralnej, jazzowej, wystawy i spotkania z twórcami, kursy mistrzowskie dla młodzieży. Przez szereg lat w pałacu występowali czołowi kameraliści polscy i zagraniczni.
bilet dla dwóch osób
na koncert lub wydarzenie kulturalne aktualnie odbywające się w pałacu
Muzeum w Tarnowskich Górach
Tarnowskie GóryOd 65 lat Muzeum udostępnia swoje zbiory związane z dawną i współczesną sztukę oraz zabytkami etnograficznymi miasta i regionu.
Powstałe w 1958 roku Muzeum ulokowano w zabytkowej kamienicy na rogu rynku i ulicy Gliwickiej, do dziś będącej siedzibą tej instytucji. Obecnie zbiory Muzeum liczą ponad 8 tys. muzealiów. Gromadzone są one w trzech działach: Historii, Etnografii i Sztuki. Muzeum prowadzi również działalność wydawniczą i posiada ciekawą ofertę edukacyjną.
Zamek w Starych Tarnowicach
Tarnowskie GóryRenesansowy zamek w Starych Tarnowicach, zachwyca zwiedzających wyjątkową architekturą: wewnętrznym dziedzińcem, okalającymi go krużgankami oraz bogatą kolekcją zabytkowych mebli.
Początki zamku datuje się na wiek XVI. Jego budowę rozpoczął rycerz Piotr Wrochem – dawny pan Tarnowic. Swój obecny kształt zawdzięcza XIX-wiecznym właścicielom, rodzinie Hencel von Donnersmarck.
Po renowacji, która zakończyła się w 2011 roku, obiekt odzyskał dawny blask. Obecnie zamek udostępniany jest do zwiedzania, a dla grup zorganizowanych i szkolnych, przygotowana została bogata oferta warsztatów edukacyjnych i artystycznych. Zamek jest też miejscem licznych eventów, koncertów i imprez tematycznych. Do najciekawszych należy bez wątpienia Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Starych Tarnowicach, która umożliwia przeniesienie się w fantazyjny świat znany z filmów i książek.Park Wodny
Tarnowskie GóryPark Wodny w Tarnowskich Górach jest jedną z największych atrakcji sportowo-rekreacyjnych w regionie.
Jeden z najciekawszych ośrodków rekreacyjno-kąpieliskowych w tej części Polski. Na powierzchni 9 tys. m² znaleźć można mnóstwo basenów, zjeżdżalni oraz stref relaksu. Oferta obiektu zaspokoi potrzeby zarówno rodzin z dziećmi, osób uprawiających sporty wodne jaki i aktywnych seniorów.
Tarnogórskie Centrum Kultury
Tarnowskie GóryTarnogórskie Centrum Kultury to największa instytucja kultury w powiecie tarnogórskim. Historia tego miejsca sięga połowy XIX wieku. Działalność TCK kształtuje wizerunek kulturalny w mieście poprzez: liczne wystawy, projekty, koncerty, festiwale.
Sam budynek w swej obecnej postaci znany jest chyba wszystkim tarnogórzanom, a zdobiąca go charakterystyczna, barwna mozaika przedstawiająca roztańczone sylwetki górnika, Ślązaczki, kolejarza i muzykanta, idealnie oddaje specyfikę tego miejsca oraz tworzącego go zespołu pracowników TCK – otwartego, radosnego/życzliwego, przywiązanego do historii i tradycji, ale też podążającego za najnowszymi potrzebami i zjawiskami w kulturze.
Środy na Gliwickiej
Tarnowskie Góry„Środy na Gliwickiej” to inicjatywa polegająca na udostępnieniu cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach od czerwca do września w każdą środę w godzinach 17:00-19:00. W tym czasie, na zwiedzających czeka przewodnik, który oprowadzi po nekropolii i przybliży dzieje społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach.
Na co dzień cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach jest zamknięty, a otwarcie połączone z oprowadzaniem, może zachęcić do odwiedzenia tego miejsca przez mieszkańców miasta, osoby zainteresowane kulturą żydowską oraz lokalnym dziedzictwem. Oprowadzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie już po raz trzeci i cały czas spotyka się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem.
9 sierpnia zaplanowano oprowadzanie również w języku angielskim
Kościół Ewangelicko-Augsburski Zbawiciela
Tarnowskie GóryBudowla wznosi się przy tarnogórskim rynku i jest najstarszą parafią luterańską na Górnym Śląsku.
Budowniczymi świątyni byli architekt Christoph Worbs ze Strzelec oraz cieśla Jan Karol Henning z Opola, którzy dołożyli wszelkiej staranności, aby wykonać dzieło zgodnie z projektem Adolfa Seiffharta. Powstały w 1780 roku w stylu neoromańskim Kościół Zbawiciela charakteryzuje się jednonawowym wnętrzem otoczonym emporami, które wypełniają całą jego przestrzeń. Podziwiać tu można wyjątkową kazalnicę umieszczoną nad ołtarzem i wolnostojąca chrzcielnicę.
Zagłębiając się w historię Kościoła nie trudno zauważyć, że jest typowym przykładem wielokulturowej przeszłości miasta.