Czas na Miasta Gwarków!
Kup bilet do top atrakcji, a w zamian otrzymasz rabaty na lokalne usługi.
Sprawdź sam co możesz zyskać!
Filtry
Wyczyść filtryPałac w Rybnej
Tarnowskie GóryZbudowany w 1796 roku w stylu późnobarokowym Pałac w Rybnej to niezwykłe, klimatyczne miejsce na mapie Górnego Śląska. Otoczony kilkuhektarowym parkiem ze stuletnimi dębami, będącymi pomnikami przyrody, sam w sobie stanowi miejsce stworzone do wypoczynku.
Pałac był kolejno własnością rodziny Warkoczów, Blachów, Kosickich. Zniszczony, po II Wojnie Światowej został odrestaurowany w latach 1974-1980 i utworzono w nim Dom Pracy Twórczej Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Sztuki. Od tej pory Pałac w Rybnej prowadzi działalność koncertową, czynnie uczestniczy w kulturalnym życiu miasta i regionu śląskiego. Obecnie prowadzi działalność kulturalną i wystawienniczą, organizuje koncerty muzyki kameralnej, jazzowej, wystawy i spotkania z twórcami, kursy mistrzowskie dla młodzieży. Przez szereg lat w pałacu występowali czołowi kameraliści polscy i zagraniczni.
bilet dla dwóch osób
na koncert lub wydarzenie kulturalne aktualnie odbywające się w pałacu
Muzeum w Tarnowskich Górach
Tarnowskie GóryOd 65 lat Muzeum udostępnia swoje zbiory związane z dawną i współczesną sztukę oraz zabytkami etnograficznymi miasta i regionu.
Powstałe w 1958 roku Muzeum ulokowano w zabytkowej kamienicy na rogu rynku i ulicy Gliwickiej, do dziś będącej siedzibą tej instytucji. Obecnie zbiory Muzeum liczą ponad 8 tys. muzealiów. Gromadzone są one w trzech działach: Historii, Etnografii i Sztuki. Muzeum prowadzi również działalność wydawniczą i posiada ciekawą ofertę edukacyjną.
Kościół św. Marcina w Starych Tarnowicach
Tarnowskie GóryNajstarszy w okolicy, ponad 600 –letni, obiekt zabytkowy jest świadkiem narodzin i rozwoju miasta Tarnowskie Góry. Kamienne mury średniowiecza skrywają także unikatowe polichromie baroku i tajemny zapis chronostychu.
Budowę jednonawowego kościółka jako fundacji rycerskiej, zakończono w roku 1400 wznosząc okazałą dzwonnicę. Klimat średniowiecza oddaje także zachowana w kruchcie kamienna kropielnica. Barokowe przebudowy nadały nowy kształt bryle oraz ozdobiły wnętrze ponad 40 polichromiami niespotykanymi na terenach wiejskich. Fundatorami byli ówcześni właściciele Tarnowic, rodzina Ohm Januszewskich. Obiekt został wpisany na listę zabytków diecezji wrocławskiej z początkiem XX w. kiedy to obok wybudowano nowy kościół dla celów liturgicznych.
Obecnie zabytek udostępniany jest do zwiedzania po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. Oferta obejmuje również zwiedzanie w gwarze śląskiej. Ponad to odbywają się w nim koncerty i inne wydarzenia, których organizatorem jest Stowarzyszenie Dziedzictwo.
Kościół Ewangelicko-Augsburski Zbawiciela
Tarnowskie GóryBudowla wznosi się przy tarnogórskim rynku i jest najstarszą parafią luterańską na Górnym Śląsku.
Budowniczymi świątyni byli architekt Christoph Worbs ze Strzelec oraz cieśla Jan Karol Henning z Opola, którzy dołożyli wszelkiej staranności, aby wykonać dzieło zgodnie z projektem Adolfa Seiffharta. Powstały w 1780 roku w stylu neoromańskim Kościół Zbawiciela charakteryzuje się jednonawowym wnętrzem otoczonym emporami, które wypełniają całą jego przestrzeń. Podziwiać tu można wyjątkową kazalnicę umieszczoną nad ołtarzem i wolnostojąca chrzcielnicę.
Zagłębiając się w historię Kościoła nie trudno zauważyć, że jest typowym przykładem wielokulturowej przeszłości miasta.
Zamek w Starych Tarnowicach
Tarnowskie GóryRenesansowy zamek w Starych Tarnowicach, zachwyca zwiedzających wyjątkową architekturą: wewnętrznym dziedzińcem, okalającymi go krużgankami oraz bogatą kolekcją zabytkowych mebli.
Początki zamku datuje się na wiek XVI. Jego budowę rozpoczął rycerz Piotr Wrochem – dawny pan Tarnowic. Swój obecny kształt zawdzięcza XIX-wiecznym właścicielom, rodzinie Hencel von Donnersmarck.
Po renowacji, która zakończyła się w 2011 roku, obiekt odzyskał dawny blask. Obecnie zamek udostępniany jest do zwiedzania, a dla grup zorganizowanych i szkolnych, przygotowana została bogata oferta warsztatów edukacyjnych i artystycznych. Zamek jest też miejscem licznych eventów, koncertów i imprez tematycznych. Do najciekawszych należy bez wątpienia Szkoła Magii i Czarodziejstwa w Starych Tarnowicach, która umożliwia przeniesienie się w fantazyjny świat znany z filmów i książek.Park Wodny
Tarnowskie GóryPark Wodny w Tarnowskich Górach jest jedną z największych atrakcji sportowo-rekreacyjnych w regionie.
Jeden z najciekawszych ośrodków rekreacyjno-kąpieliskowych w tej części Polski. Na powierzchni 9 tys. m² znaleźć można mnóstwo basenów, zjeżdżalni oraz stref relaksu. Oferta obiektu zaspokoi potrzeby zarówno rodzin z dziećmi, osób uprawiających sporty wodne jaki i aktywnych seniorów.
Tarnogórskie Centrum Kultury
Tarnowskie GóryTarnogórskie Centrum Kultury to największa instytucja kultury w powiecie tarnogórskim. Historia tego miejsca sięga połowy XIX wieku. Działalność TCK kształtuje wizerunek kulturalny w mieście poprzez: liczne wystawy, projekty, koncerty, festiwale.
Sam budynek w swej obecnej postaci znany jest chyba wszystkim tarnogórzanom, a zdobiąca go charakterystyczna, barwna mozaika przedstawiająca roztańczone sylwetki górnika, Ślązaczki, kolejarza i muzykanta, idealnie oddaje specyfikę tego miejsca oraz tworzącego go zespołu pracowników TCK – otwartego, radosnego/życzliwego, przywiązanego do historii i tradycji, ale też podążającego za najnowszymi potrzebami i zjawiskami w kulturze.
Środy na Gliwickiej
Tarnowskie Góry„Środy na Gliwickiej” to inicjatywa polegająca na udostępnieniu cmentarza żydowskiego w Tarnowskich Górach od czerwca do września w każdą środę w godzinach 17:00-19:00. W tym czasie, na zwiedzających czeka przewodnik, który oprowadzi po nekropolii i przybliży dzieje społeczności żydowskiej w Tarnowskich Górach.
Na co dzień cmentarz żydowski w Tarnowskich Górach jest zamknięty, a otwarcie połączone z oprowadzaniem, może zachęcić do odwiedzenia tego miejsca przez mieszkańców miasta, osoby zainteresowane kulturą żydowską oraz lokalnym dziedzictwem. Oprowadzenie jest organizowane przez Stowarzyszenie już po raz trzeci i cały czas spotyka się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem.