Czas na Miasta Gwarków!
Kup bilet do top atrakcji, a w zamian otrzymasz rabaty na lokalne usługi.
Sprawdź sam co możesz zyskać!
Filtry
Wyczyść filtryGórnośląskie Koleje Wąskotorowe
BytomRossbanką przez miasta gwarków
Tory prowadzą po wąskim nasypie. Za oknem wagonu przesuwa się krajobraz miast gwarków: przemysłowe przedmieścia Bytomia, malowniczy kamieniołom Blachówka, bukowy las rezerwatu Segiet, wieża wyciągowa Zabytkowej Kopalni Srebra, a wreszcie zalew Nakło-Chechło.
Ten odcinek to tylko maleńki fragment systemu kolei, która była jak krwioobieg przemysłowego organizmu: łączyła huty i kopalnie, fabryki i elektrownie.
- Ruch kolejowy jest tu prowadzony od 170 lat, co czyni Górnośląskie Koleje Wąskotorowe najdłużej nieprzerwanie działającą taką linią w Europie.
- Lokalna nazwa kolei wąskotorowej to rossbanka – od niemieckiego ross – rumak i bahn – kolej. Ta nazwa to pamiątka po czasach, kiedy wagony kolejki ciągnęły konie.
- Sieć kolejowa była najbardziej rozwinięta w latach pięćdziesiątych XX wieku, liczyła wtedy ok. 250 kilometrów, a jej system rozpięty był w trójkącie między Miasteczkiem Śląskim, Mysłowicami i Raciborzem.
Wąskotorówka jeździ obecnie w sezonie letnim między stacjami w Bytomiu i w Miasteczku Śląskim. Kolej nie tylko służy turystom, ale i łączy pasjonatów – wszystkie prace wykonują przy niej wolontariusze ze Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. To dzięki nim udało się zachować linię i utrzymać na niej ruch. Każdy tu może przeżyć kolejową przygodę życia!
Krajobraz pogórniczy Srebrnej Góry
BytomPrzyroda zajmuje miejsce po przemyśle
Gładkie pnie srebrnych buków wspierają wysokie sklepienie z liści. Ścieżka między nimi to wznosi się, to opada. Podłoże lasu jest delikatnie pofalowane – pełne niewielkich zagłębień i wzgórków. Wystarczy zauważyć jeden kopczyk, aby odkryć, że wokół są ich setki. Buki wrastają w nie, między splątanymi korzeniami widać pomarańczową ziemię i fragmenty skał.
To w tym miejscu w XV wieku rozpoczęło się wydobycie rud ołowiu i srebra w Tarnowskich Górach. Dziś kilkusetletnie drzewa porastają pozostałości szybów górniczych (pingi) i hałdy urobku (warpie).
- Gwarkowie kopali tu rudę ołowiu, zawierającą srebro.
- Wydobywane tutaj surowce trafiały do mennic i zakładów metalurgicznych na zachodzie Europy, tam produkowano z nich monety i amunicję oraz blachy, rury i wiele innych przedmiotów.
- Dzięki tym kopalniom rozwijały się Bytom i Tarnowskie Góry.
Przyroda odzyskała zniszczony górnictwem teren i teraz jest to miejsce wyjątkowo cenne ekologicznie, dlatego ustanowiono tu rezerwat przyrody Segiet. Kiedyś było tu słychać wrzawę pracy gwarków, a dziś ten spokojny las koi i pozwala odetchnąć. Warto udać się tu na spacer w poszukiwaniu ciszy – prowadzą tędy ścieżki spacerowe i rowerowe.
Kamieniołom Bobrowniki i Blachówka
BytomPomarańczowa dolina
Kanion otwiera się pod stopami jak ukryty świat. Z wysokiego klifu widać pomarańczową ziemię. Zapadlisko porastają drzewa. Krajobraz kamieniołomu jest teraz malowniczy, ale powstał w wyniku przemysłowej eksploatacji złóż mineralnych.
To najstarsza na Górnym Śląsku kopalnia dolomitu. Przyroda powoli, ale skutecznie wraca na zniszczony przez człowieka teren.
- Dolomit to doskonały nawóz stosowany przez rolników i ogrodników.
- W dnie kamieniołomu znajduje się wejście do podziemi, mieszkają tam nietoperze.
- Wystarczyło około stu lat, żeby wykopać tę wielką dziurę. Kamieniołom zakończył pracę w 1990 roku.
Kamieniołom jest teraz malowniczym miejscem spacerowym. Na części wyrobiska powstała Sport Dolina Bytom – teren rekreacyjny ze stokiem narciarskim. Ścieżki turystyczne prowadzą stąd na hałdę popłuczkową i do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.