Czas na Miasta Gwarków!
Kup bilet do top atrakcji, a w zamian otrzymasz rabaty na lokalne usługi.
Sprawdź sam co możesz zyskać!
Filtry
Wyczyść filtrySkansen Maszyn Parowych
Tarnowskie GóryPamiątka po pierwszej maszynie parowej
Pracownicy kopalni Fryderyk kończą rozładunek kolejnej z kilkudziesięciu furmanek. Stalowe kotły, tłoki i koła zamachowe piętrzą się pod nowym budynkiem – jest bardzo solidny, bo ma pomieścić ponad 30-tonową maszynę, którą przywieziono z dalekiej Anglii.
18 stycznia 1788 roku w Tarnowskich Górach rusza maszyna parowa. To jedno z pierwszych takich urządzeń w Europie, pozwoli odpompować wodę z wyrobisk, co otworzy drogę do głębszych pokładów rud srebra, cynku i ołowiu. Na pamiątkę tego wydarzenia powstał Skansen Maszyn Parowych.
- W skansenie można zobaczyć parowozy, pompy, agregat prądotwórczy, a nawet parowy walec drogowy.
- Zwiedzających wozi po skansenie prawdziwa mała kolejka!
- W skansenie odbywa się Święto Pary – wydarzenie, podczas którego uruchamiane są maszyny parowe.
Instalacja maszyny parowej w Tarnowskich Górach dała początek nie tylko rewolucji przemysłowej, ale i… turystyce. Maszyna od razu stała się atrakcją, zwiedzało ją wiele osób ciekawych świata i nowinek technicznych. Świadczy o tym księga pamiątkowa, która zawiera aż 900 wpisów gości z całej Europy, różnych stanów społecznych i wykształcenia.
Kościół Ewangelicko-Augsburski pw. Zbawiciela
Tarnowskie GóryŚwiadek historii i nadziei
Szary kościół z kwadratową wieżą góruje nad rynkiem. Dziś wydaje się nieco tajemniczy, jak duch dawnych czasów, ale kiedyś służył licznej wspólnocie tarnogórskich protestantów.
Budowa własnej świątyni była dla nich ważnym wydarzeniem. Było to możliwe dopiero w wyniku kilku wojen o Śląsk.
- Pod panowaniem katolickich Habsburgów protestanci byli prześladowani. Dopiero po przejściu Śląska pod władanie Hohenzollernów w 1742 roku, cesarz Fryderyk II zezwolił na zakładanie ewangelickich parafii.
- Parafia w Tarnowskich Górach to jedna z pierwszych, które powstały na Śląsku. Wspólnota należała też do bardzo aktywnych. Wierni należeli do lokalnej elity i byli zaangażowani w życie miasta.
Obecnie parafia ewangelicko-augsburska jest nieliczna, ale wciąż użytkuje świątynię. W kościele są organizowane koncerty, wystawy i inne wydarzenia.
Kaplica św. Barbary
Tarnowskie GóryDom patronki górników
Panuje tu cisza i lekko pachnie kadzidłem. Stare, ceglane mury zdają się powstrzymywać upływ czasu. Jeśli wysilimy słuch, możemy usłyszeć modlitwy dawnych gwarków, wznoszone do ich patronki – św. Barbary.
To w Tarnowskich Górach zaczął się na Śląsku kult św. Barbary. Kaplica pod wezwaniem patronki górników powstała w 1731 roku, ale już dziesięć lat wcześniej działało Tarnogórskie Bractwo św. Barbary.
- Do bractwa św. Barbary mogli należeć górnicy, mieszczanie i szlachta, kobiety i mężczyźni.
- Członkowie bractwa mieli własne modlitwy i odprawiali nabożeństwa w tej kaplicy.
- Najcenniejszy dokument związany z kaplicą to bulla papieża Benedykta XIV, w której oficjalnie zatwierdza istnienie bractwa. Ogłoszenie tego dokumentu 15 sierpnia 1747 roku jest symbolicznym początkiem kultu św. Barbary na Śląsku.
Św. Barbara na chwilę przed śmiercią miała otrzymać od anioła Najświętszy Sakrament. Dlatego ta święta, dziś kojarzona z górnictwem, jest patronką wszystkich zawodów, których wykonawcy narażeni są na nagłą śmierć.