Czas na Miasta Gwarków!

Kup bilet do top atrakcji, a w zamian otrzymasz rabaty na lokalne usługi.
Sprawdź sam co możesz zyskać!

Filtry

  • Miejscowość

  • Rodzaj

  • Sztolnia Czarnego Pstrąga

    Sztolnia Czarnego Pstrąga

    Tarnowskie Góry

    W ciemności słychać cichy plusk wody. Na ścianie z litej skały odbija się poblask górniczej lampki. Lekko buja – łódź przesuwa się wolno korytarzem, płynie z nurtem podziemnej rzeki. W oddali tunel ginie w mroku.

  • Brama Gwarków

    Brama Gwarków

    Zbrosławice

    Wejście do podziemi

    W ścianie niewielkiego zbocza widać wylot tajemniczego tunelu. Jest zakończony kamienną bramą, z jej mrocznej czeluści wypływa ciemna, zimna woda. Na kamiennym łuku portalu są wykute skrzyżowane narzędzia górnicze – perlik i żelozko, oraz data budowy 1834 roku.

  • Zabytkowa Kopalnia Srebra

    Zabytkowa Kopalnia Srebra

    Tarnowskie Góry

    Najważniejsza atrakcja miast gwarków

    Nad ziemią widać tylko wieżę z kołem wyciągowym, ale pod ziemią rozpościera się około 150 kilometrów chodników. To tylko część pozostałości kopalni Fryderyk, która działała od końca XVII wieku. Przez 500 lat górnicy wydobywali tu srebro, ołów i cynk.

  • Skansen Maszyn Parowych

    Skansen Maszyn Parowych

    Tarnowskie Góry

    Pamiątka po pierwszej maszynie parowej

    Pracownicy kopalni Fryderyk kończą rozładunek kolejnej z kilkudziesięciu furmanek. Stalowe kotły, tłoki i koła zamachowe piętrzą się pod nowym budynkiem – jest bardzo solidny, bo ma pomieścić ponad 30-tonową maszynę, którą przywieziono z dalekiej Anglii.

  • Hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk

    Hałda popłuczkowa Kopalni Fryderyk

    Tarnowskie Góry

    Tajemnicza pomarańczowa góra

    Woda płynie przez skałę. Zabiera ze sobą lekkie drobinki dolomitu, a pozostawia to, co najcenniejsze – cięższe bryłki rudy srebra, ołowiu i cynku. Dzieje się to we wnętrzu płuczki – instalacji do oczyszczania, do której jest zwożony urobek z szybów kopalni Fryderyk. Po oddzieleniu rudy, skała płonna trafia na hałdę.

  • Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

    Górnośląskie Koleje Wąskotorowe

    Bytom

    Rossbanką przez miasta gwarków

    Tory prowadzą po wąskim nasypie. Za oknem wagonu przesuwa się krajobraz miast gwarków: przemysłowe przedmieścia Bytomia, malowniczy kamieniołom Blachówka, bukowy las rezerwatu Segiet, wieża wyciągowa Zabytkowej Kopalni Srebra, a wreszcie zalew Nakło-Chechło.

  • Rynek w Tarnowskich Górach

    Rynek w Tarnowskich Górach

    Tarnowskie Góry

    Ulubione miejsce mieszkańców miasta gwarków

    Gwar przechodniów, przekrzykiwania kupców i dźwięki skrzypiec ulicznego grajka- to przez wieki były odgłosy tego miejsca. Tarnogórski rynek wciąż tętni życiem.

  • Muzeum w Tarnowskich Górach

    Muzeum w Tarnowskich Górach

    Tarnowskie Góry

    Skarbiec historii miasta gwarków

    To nie największy, ale być może najbardziej elegancki budynek przy tarnogórskim rynku. Jest zgrabny, ma jedno piętro, jego wysoki dach jest pokryty gontem. Nad okazałą bramą dwa aniołki podtrzymują szarfę z herbem. Na tarczy widać skrzyżowane narzędzia górnicze i skrzydło – to pierwszy herb Tarnowskich Gór i zarazem herb gwarków.

Pokazano 1-8 z 16 pozycji

Zasady oraz korzyści wynikające z promocji!

Zobacz więcej
Ministerstwo Sportu i Turystyki

Stworzenie i rozwój Szlaku Miasta Gwarków – fundamentu nowej marki turystycznej tworzonej na bazie dziedzictwa UNESCO w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Zbrosławicach i powiecie tarnogórskim.

Projekt został dofinansowany z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki RP w ramach Programu wsparcia turystyki - Edycja 2024

© Miasta Gwarków 2025