Górnośląskie
Koleje Wąskotorowe

Udaj się w podróż najstarszą, nieprzerwanie działającą koleją wąskotorową na świecie. Podziwiaj urozmaicone górnośląskie krajobrazy, zobacz buchającą parą lokomotywę, pojedź z nami do Zabytkowej Kopalni Srebra, Tarnowskich Gór lub nad Zalew Nakło-Chechło!


Górnośląskie Koleje Wąskotorowe to najstarsza nieprzerwanie czynna kolej wąskotorowa na świecie. Jej 21-kilometrowy odcinek prowadzi z Bytomia przez Tarnowskie Góry do Miasteczka Śląskiego, zapewniając równocześnie dogodny dojazd do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, nad Zalew Nakło-Chechło, czy do Rezerwatu Segiet.
Kolejka, jako unikatowy zabytek industrialny, ma także do zaoferowania inne atrakcje, takie jak: kolekcja zabytkowego taboru kolejowego, Izba Tradycji oraz nastawnia Bytom-Karb Wąskotorowy, gdzie można podziwiać wyjątkowe i nadal czynne, mechaniczne urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Atrakcyjność trasy kolejowej jest tak wyjątkowa, że od 2002 roku, czyli od udostępnienia tego miejsca turystom, odwiedziło ją nie tylko mnóstwo fanów kolejnictwa, ale jest to również stała atrakcja dla rodzin z dziećmi.

© Miasta Gwarków 2023