Zabytkowa
Kopalnia Srebra

Poznaj wyjątkową kopalnię srebra wpisaną na listę UNESCO. Odkryj, kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedz się jakimi metodami wydobywali skarby. Tylko tu poczujesz klimat dawnej górniczej pracy i przepłyniesz łodziami podziemną rzekę.


Ciągnący się na głębokości 40 m labirynt korytarzy to pozostałość po dawnej kopalni kruszców – srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Surowe warunki panujące w podziemiach, charakteryzujące się niską temperaturą (10º C) i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Szlak o długości 1740 m przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o długości 270 m.

Dla grup zorganizowanych, uczniów klas I-IV przygotowano ofertę edukacyjną „Wyprawa w poszukiwaniu srebra”. Powstała ona w ramach europejskiego programu Textour i jest realizowana w oparciu o podstawy programowe.

W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym, restauracja „Szynk na Grubie”, sklep z pamiątkami minerałami oraz bezpłatny parking. Cała kopalnia, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Obok kopalni mieści się Skansen Maszyn Parowych. To jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn i parowozów. Na obszarze o powierzchni około 1 ha znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, sprężarka, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. 

Od 2017 r. Zabytkowa Kopalnia Srebra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz również

Ministerstwo Sportu i Turystyki

Stworzenie i rozwój Szlaku Miasta Gwarków – fundamentu nowej marki turystycznej tworzonej na bazie dziedzictwa UNESCO w Tarnowskich Górach, Bytomiu, Zbrosławicach i powiecie tarnogórskim.

Projekt został dofinansowany z budżetu Ministerstwa Sportu i Turystyki RP w ramach Programu wsparcia turystyki - Edycja 2024

© Miasta Gwarków 2023