Zabytkowa
Kopalnia Srebra

Poznaj wyjątkową kopalnię srebra wpisaną na listę UNESCO. Odkryj, kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedz się jakimi metodami wydobywali skarby. Tylko tu poczujesz klimat dawnej górniczej pracy i przepłyniesz łodziami podziemną rzekę.


Ciągnący się na głębokości 40 m labirynt korytarzy to pozostałość po dawnej kopalni kruszców – srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Surowe warunki panujące w podziemiach, charakteryzujące się niską temperaturą (10º C) i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Szlak o długości 1740 m przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII i XIX w. Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o długości 270 m.

Dla grup zorganizowanych, uczniów klas I-IV przygotowano ofertę edukacyjną „Wyprawa w poszukiwaniu srebra”. Powstała ona w ramach europejskiego programu Textour i jest realizowana w oparciu o podstawy programowe.

W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym, restauracja „Szynk na Grubie”, sklep z pamiątkami minerałami oraz bezpłatny parking. Cała kopalnia, zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami.

Obok kopalni mieści się Skansen Maszyn Parowych. To jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn i parowozów. Na obszarze o powierzchni około 1 ha znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, sprężarka, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. 

Od 2017 r. Zabytkowa Kopalnia Srebra znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

© Miasta Gwarków 2023