Sztolnia
Czarnego Pstrąga

Zobacz, jedyną w Polsce, wciąż działającą sztolnię wpisaną na listę UNESCO i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Dowiedz się, w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz odkryj wykute w skale tajemnicze legendy.


Sztolnia Czarnego Pstrąga to jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX-wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk. Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego.

Trasa biegnie kilkadziesiąt metrów pod ziemią. W tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, turyści pokonują łodziami odcinek 600 m. Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie snuje opowieści o dawnym górnictwie. Z uwagi na sposób zwiedzania sztolnia nazywana jest również podziemną Wenecją.

Sunąc po krystalicznie czystej wodzie, wypełnione turystami łodzie przepływają przez cztery murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych). Każda z nich skrywa tajemnice związane z budową tego arcydzieła podziemnej hydrotechniki.

Sztolnia to również obcowanie z przyrodą. Na ociosach można zaobserwować różne gatunki grzybów i formy naciekowe. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu. Przy odrobinie szczęście można pod ziemią natknąć się nawet na nietoperze.

W nowoczesnym budynku obsługi ruchu turystycznego przy „Szybie Sylwester” znajduje się ekspozycja ponad 50 lamp górniczych z XX wieku. A na tarasie budynku można podziwiać panoramę parku oraz… oglądać wystawy zdjęć.

Od 2017 r. Sztolnia Czarnego Pstrąga jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

© Miasta Gwarków 2023