Spacery tematyczne
Bytom i Tarnowskie Góry
Dołącz do nowej edycji Spacerów Tematycznych z przewodnikiem i odkryj Bytom, jakiego nie znasz! W sezonie letnim 2025 nasi doświadczeni przewodnicy zabiorą Cię w niezwykłą podróż przez sekrety Rozbarku, tajemnice bytomskich szkół, piękne wnętrza kamienic, historie dawnych siedzib władz, bytomskie nekropolie i wiele, wiele więcej.
To wyjątkowa okazja dla pasjonatów historii, architektury i miejskich ciekawostek – nie przegap tej przygody!
Liczba miejsc ograniczona – rezerwuj już teraz i zagwarantuj sobie miejsce!
Poniżej znajdziesz listę spacerów.
05.07 Szlakiem św. Jakuba w Bytomiu i Reptach Śląskich
Niewiele osób wie, że przez Bytom przebiega jeden z najbardziej znanych szlaków pielgrzymkowych na świecie. Droga św. Jakuba, prowadząca aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii, to nie tylko duchowa trasa – to także niezwykła podróż przez historię, przyrodę i dziedzictwo naszego regionu. Wędrówkę rozpoczniemy na odcinku Via Regia, biegnącym przez malownicze tereny Bytomia, Radzionkowa i Rept Śląskich. Przemierzając szlak oznaczony charakterystyczną żółtą muszlą na granatowym tle, odkryjemy miejsca pełne uroku i historii. Jednym z głównych punktów wyprawy będzie Rezerwat „Segiet” – zielone serce Srebrnej Góry, niegdyś teren intensywnego wydobycia rud metali, dziś wpisany na listę UNESCO. Rezerwat zachwyca bogactwem przyrody – rośnie tu ponad 100 gatunków roślin, w tym wiekowe buki liczące ponad 150 lat. Nie zabraknie także lokalnych legend i ciekawostek. Odwiedzimy „Źródełko Młodości” w Reptach Śląskich, tajemniczy kamień z napisem „Versailles 28.6.1919” oraz słupki graniczne przypominające o dawnym podziale Górnego Śląska po 1922 roku. To idealna okazja, by aktywnie spędzić czas, poznać nieznane oblicze Bytomia i poczuć ducha jednej z najstarszych dróg pielgrzymkowych Europy. Już w sobotę, 5 lipca, zapraszamy na wyjątkowy spacer, który poprowadzi bytomski historyk Tomasz Sanecki. Czas wycieczki: około 2,5 godziny, zbiórka o 10:00 przy zajezdni tramwajowej w Stroszku.
12.07 O czym szepczą stare mury – tajemnice bytomskich szkół
Historia szkolnictwa w Bytomiu sięga czasów średniowiecza, ale prawdziwy rozkwit bytomskie szkoły przeżyły kilka wieków później, kiedy to w dynamicznie rozwijającym się mieście, dla szybko rosnącej liczby uczniów, budowano piękne i nowoczesne gmachy szkolne. W ich murach całe pokolenia dziatwy zdobywały wykształcenie, ale czy wiecie, że w ciszy lekcji szkolnych rozgrywała się też walka o dusze?… o tym, i o innych ciekawostkach będzie można się dowiedzieć w czasie wycieczki szlakiem najpiękniejszych bytomskich szkół. Przewodniczką będzie Małgorzata Janota – znana i ceniona znawczyni Bytomia, której opowieści przeniosą nas w czasie. Czas wycieczki: około 2,5 godziny, zbiórka o 9:00 Rynek (pomnik lwa).
19.07 Sztuka z kamienic
Barwne polichromie i eleganckie sztukaterie. To one grają pierwsze skrzypce na dostojnych fasadach i we wnętrzach zabytkowych kamienic. Sprawiają, że zaciekawieni przechodnie zadzierają głowy. Ożywiają ściany i sufity. Opowiadają historie o właścicielach, o ich profesjach, a czasami i zamiłowaniach. Niekiedy subtelne i ledwie zauważalne, innym razem efektowne i wzbudzające niemałe zaskoczenie. Są nieodłącznym elementem architektury z przełomu XIX i XX wieku. Sztukę z kamienic wspólnie poznawać i podziwiać będziemy podczas dwugodzinnego spaceru wraz z Teresą Ebis, fotografką, blogerką, lokalną przewodniczką, zawodowo związaną z zabytkową architekturą Bytomia, który odbędzie się w sobotę 19 lipca o godz. 10:00 i 14:00, zbiórka Rynek (pomnik lwa).
09.08 Szlakiem siedzib władz miasta
Dziś z bytomskim samorządem kojarzony jest przede wszystkim budynek urzędu miejskiego przy ulicy Parkowej, tymczasem w bogatej historii miasta – sięgającej średniowiecza – miejsc związanych z władzami samorządowymi było znacznie więcej. Ich dawne lokalizacje, kompetencje i sposób zorganizowania są dziś mało znane, tymczasem są doskonałym punktem wyjścia do opowieści o tym, jak zmieniało się miasto i jego charakter na przestrzeni wieków, jak rozwijało się pod względem przestrzennym, administracyjnym i sądowniczym. Nie zabraknie ciekawostek z historii dawnych samorządów i ich – zaskakujących dziś – uprawnień, czy też niesławnych miejsc wykonywania wyroków sądowych. Zapraszamy do wspólnego odkrywania Bytomia z udziałem cenionego historyka Dariusz Pietruchy – miłośnika architektury militarnej, nauczyciela historii, prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, który wcieli się w rolę przewodnika. Spacer rozpocznie się o 9:00 na bytomskim Rynku (pomnik lwa).
16.08 Schodami czy windą? Windą!
Dziś są standardem w wielu budynkach. A zaledwie sto lat temu były wyrazem nowoczesności i stanowiły nie dla wszystkich dostępne udogodnienie. Komfortowe osobowe, których wnętrza kabin wykończono szlachetnym drewnem i lustrami. I dobrze przemyślane towarowe, ułatwiające transport produktów między kondygnacjami. Ukryte za skromnymi drzwiami, a niekiedy i w zaskakujących miejscach, zabytkowe windy potrafią zabrać w prawdziwą podróż w czasie. W tę podróż, która odbędzie się już w sobotę 16 sierpnia, zaprasza Państwa Teresa Ebis, fotografka, blogerka, lokalna przewodniczka, zawodowo związaną z zabytkową architekturą Bytomia. Spotykamy się pod Śpiącym Lwem o 10:00 lub 14:00.
23.08 Szlakiem dawnej linii kolejowej ROUE
Historia Kolei Prawego Brzegu Odry to nie tylko przeszłość górnośląskiego transportu kolejowego, ale także okres w dziejach Bytomia, gdy miasto posiadało dwa główne dworce kolejowe. Już choćby ten fakt zapewne wzbudzi ciekawość poszukiwaczy historycznych ciekawostek, dotyczących Bytomia. O niezbyt długiej, ale jakże ciekawej historii Kolei Prawoodrzańskiej podczas 3 godzinnego spaceru opowie Dariusz Pietrucha – miłośnik architektury militarnej, nauczyciel historii, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Spotykamy się w hallu dworca kolejowego w Bytomiu o godz. 10:00
06.09 Głowa do góry!
Wchodząc do kamienic naszą uwagę najczęściej przykuwają posadzki i ściany. Zapominamy jednak, że i sufity zaskakują bogactwem zdobień. Nad naszymi głowami potrafią kryć się prawdziwe architektoniczne skarby. Szklane i z elementami szklanymi, z malowanymi bogami i symbolami nawiązującymi do dawnych właścicieli. Z barwnymi polichromiami, z których spoglądają na nas dostojne secesyjne damy. A niekiedy i ociekające złotem bogate mozaiki. Zadzierać głowę w kamienicach będziemy podczas spaceru wraz z Teresą Ebis, fotografką, blogerką, lokalną przewodniczką, zawodowo związaną z zabytkową architekturą Bytomia, który odbędzie się już w sobotę 6 września.Spotykamy się pod Śpiącym Lwem o 10:00 lub 14:00.
Bilety dostępne tutaj
Zobacz również
-
Zabytkowa
Kopalnia SrebraZobaczPoznaj wyjątkową kopalnię srebra wpisaną na listę UNESCO. Odkryj, kim byli tarnogórscy gwarkowie i dowiedz się jakimi metodami wydobywali skarby. Tylko tu poczujesz klimat dawnej górniczej pracy i przepłyniesz łodziami podziemną rzekę.
-
Sztolnia
Czarnego PstrągaZobaczZobacz, jedyną w Polsce, wciąż działającą sztolnię wpisaną na listę UNESCO i jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami. Dowiedz się, w jaki sposób górnicy pokonali siły natury oraz odkryj wykute w skale tajemnicze legendy.
-
Górnośląskie
Koleje WąskotoroweZobaczUdaj się w podróż najstarszą, nieprzerwanie działającą koleją wąskotorową na świecie. Podziwiaj urozmaicone górnośląskie krajobrazy, zobacz buchającą parą lokomotywę, pojedź z nami do Zabytkowej Kopalni Srebra, Tarnowskich Gór lub nad Zalew Nakło-Chechło!
-
Pakiet
- Wycieczka z przewodnikiem
- 7-8 h
- 30 km
Rowerem przez UNESCO
ZobaczCzy wiesz, że na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znalazło się aż 28 atrybutów z obszaru Miast Gwarków? Tak, tak, nasze UNESCO to nie tylko Zabytkowa Kopalnia Srebra. Przekonaj się o tym na własne oczy, biorąc udział w wycieczce rowerowej zielonym szlakiem UNESCO.
-
Pakiet
- Wycieczka z przewodnikiem
- 8 h
Śląskie Silverado
ZobaczChcesz poznać Śląsk? Przyjedź do Miast Gwarków. Zapraszamy Cię na wycieczkę do kolebki industrialnego Śląska, czyli de facto miejsca, w którym rozpoczęła się industrializacja na ziemiach polskich.
-
Pakiet
- Lekcja na szlaku
- Klasy I-IV
- 4,5 h
- Dla dzieci
Poszukiwacze srebra
ZobaczOferta skierowana do grup dzieci klas I-IV szkoły podstawowej. Skupiona na edukacji poprzez doświadczenie i zabawę. Odpowiada na potrzeby poznawania i zaspokajania dziecięcej ciekawości odkrywania świata.
-
Pakiet
- Lekcja na szlaku
- Klasy IV-VI
- 3,5-4 h
- Dla dzieci
Wyprawa do Bramy Gwarków
ZobaczOferta edukacyjna skierowana dla grup uczniów klas IV-VI szkoły podstawowej. Realizująca założenia metodyki edukacji leśnej, interpretacji dziedzictwa i podejścia sensorycznego.
Odkryj swoje korzyści
Bilet z Zabytkowej Kopalni Srebra, Sztolni Czarnego Pstrąga, Górnośląskich Kolei Wąskotorowych, spacerów po Bytomiu i Tarnowskich Górach lub zakup pakietu, upoważnia do jednokrotnego skorzystania z promocji u każdego z naszych partnerów. Pamiętaj, masz 7 dni od daty wizyty we wspomnianych powyżej atrakcjach na skorzystanie z promocyjnych ofert.
-
Atrakcje turystyczne
ZobaczNie samym UNESCO Miasta Gwarków stoją. Muzea, zamki, pałace, a także oferta rekreacyjna, m.in. Park Wodny z atrakcjami dla dzieci i dorosłych sprawią, że nie będziesz się u nas nudził. Zostań tutaj na dłużej.
-
Gastronomia
ZobaczGłodny po wizycie w atrakcjach turystycznych Miast Gwarków? Do wyboru masz bogatą ofertę gastronomiczną, m. in. dania kuchni śląskiej, polskiej, włoskiej, gruzińskiej, japońskiej, meksykańskiej, a do tego propozycje smacznych deserów i aromatycznej kawy. Sprawdź, jakie promocje przygotowały nasze najlepsze restauracje i kawiarnie.
-
Baza noclegowa
ZobaczNocleg w byłej fabryce mydła, w pałacu, w hotelu od jednej do czterech gwiazdek – to wszystko w specjalnej ofercie dla osób odwiedzających top atrakcje Miast Gwarków. Zaplanuj pobyt, wykorzystaj zniżki na ofertę noclegową i gastronomiczną.