Spacery tematyczne
Bytom i Tarnowskie Góry

Już od długiego majowego weekendu zapraszamy na Spacery Tematyczne po Miastach Gwarków. Poza dobrze znanymi spacerami po Bytomiu, przygotowaliśmy nową ofertę –  oprowadzanie po kościele Ewangelicko-Augsburskim Zbawiciela i rynku w Tarnowskich Górach.

Z okazji 770-lecia Bytomia przygotowaliśmy prawie 20 spotkań w tym mieście. Do grona dobrze znanych z minionego sezonu przewodników, tj. Teresy Ebis, Dariusza Pietruchy czy Tomasza Śmiałka, dołączył Tomasz Sanecki. Zapraszamy na wędrówki m.in. po cmentarzu „Mater Dolorosa”, śladami dawnych ośrodków wydobycia dolomitu i srebra. Będzie można także zobaczyć mroczne zakamarki Bytomia podczas nocnych spacerów śladami przemytników czy zbrodniarzy oraz wiele innych interesujących miejsc.

W weekendy wakacyjne zapraszamy do Tarnowskich Gór na zwiedzanie kościoła Zbawiciela, przy rynku. Wybrane spacery poprowadzi osobiście ksiądz Sebastian Mendrok, proboszcz miejscowej parafii ewangelicko-augsburskiej.


 27.07 Arystokracja z Miechowic (dla osób pełnoletnich -wejście do krypty)

Zapisali się na kartach historii jako magnaci przemysłowi Górnego Śląska. Wywarli ogromny wpływ na gospodarkę i politykę. To dzięki nim rozwinęły się Miechowice i Katowice, kiedyś mało znaczące osady. Nie sposób również pominąć słynnego Zamku w Mosznej, głównej siedziby rodu. Ale kim tak naprawdę byli i skąd pochodzili? Podczas spaceru uczestnikom przybliżona zostanie historia i drzewo genealogiczne jednego z najznamienitszych rodów arystokratycznych XIX wieku, rodziny von Tiele – Winckler. W otoczeniu miejsc bliskich rodzinie, takich jak kościół św. Krzyża, park oraz pałac Tiele – Wincklerów czy Domek Matki Ewy, wysłuchają opowieści tych bardziej i mniej znanych a nawet legend. Poznają ich losy zarówno te piękne, budzące podziw, jak i te wzbudzające łzy. Tajemnice rodu von Tiele – Wincklerów odkrywać będziemy podczas dwugodzinnego spaceru fotograficzno-historycznego wraz z Teresą Ebis, miłośniczką zabytkowej architektury, fotografką, blogerką, przewodniczką, zawodowo związaną z zabytkową architekturą Bytomia, który odbędzie się w sobotę 27 lipca o godz. 10:00 oraz 14:00. Zwiedzanie Pałacu oraz Domku Matki Ewy dodatkowo płatne.

10.08 Spacer z dreszczykiem – nocny po Bytomiu

Każde miasto ma swoje duchy, zmory i upiorne historie, więc co dopiero Bytom, który w tym roku obchodzi swoje 770-letnie urodziny. Tajemnicze miejsca wokół Rynku, kościoła, cmentarza, budynki budzące grozę zwłaszcza nocną porą. Strzygi, zjawy, duchy, świadkowie historii i inne strachy bytomskich ulic czy tak naprawdę istnieją? Czy warto się bać? Czy będzie potrzebny czosnek, osikowy kołek lub srebrny krzyżyk? O tym przekonamy się podczas nocnego spaceru po bytomskich zakamarkach, gdzie usłyszycie przerażające historie, legendy i anegdoty, od których włosy jeżą się na głowie.
Na 3-godzinny spacer w nocnych porach 10 sierpnia zabierze Dariusz Pietrucha – miłośnik architektury militarnej, nauczyciel historii, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”. Miejscem startu będzie rzeźba „Śpiącego lwa” na bytomskim rynku.

17.08 Bruderszaft z bytomskimi detalami

Architektura z przełomu XIX i XX wieku jest bogata w detale. Możemy je dostrzec zarówno wysoko nad głową, jak i tuż pod stopami. Ale czy aby na pewno wiemy, jak dokładnie się nazywają? A jeśli często stosowany i bezpieczny “detal” to tylko “nazwisko”? Gdzie kamienica ma duszę? Czy kartusz da się zjeść? Gdzie w Bytomiu można spotkać Atlasa? Czego możemy się dowiedzieć z fasad? Kto spogląda na przechodniów znad okien? I… jak podzielić kamienicę? Uczestnicy po spacerze będą mogli przejść na “Ty” z wieloma, nie tylko bytomskimi detalami, które intrygują i fascynują podczas miejskich spacerów.
Detale z bytomskich kamienic wspólnie nazywać będziemy podczas dwugodzinnego spaceru fotograficzno-edukacyjnego wraz z Teresą Ebis, miłośniczką zabytkowej architektury, fotografką, blogerką, przewodniczką, zawodowo związaną z zabytkową architekturą Bytomia, który odbędzie się już w sobotę 17 sierpnia o 10:00 oraz 14:00.

24.08 Cmentarz Mater Dolorosa

Mater Dolorosa jest najbardziej reprezentatywnym bytomskim cmentarzem i można by rzec, że jest jak otwarta kronika historii miasta. Na przestrzeni lat, kiedy Bytom rozkwitał, a potem zmieniał swój narodowościowy charakter Mater Dolorosa był miejscem pochówku wielu zasłużonych obywateli miasta. Spacerując po cmentarzu nie tylko odnajdziemy ich groby, czasami nawet fotografie, ale posłuchamy ciekawych anegdot i opowieści z ich życia oraz dowiemy się czy zasłużyli się dla Bytomia. 
24 sierpnia o godz. 9.00 przed wejściem na cmentarz od ul. Piekarskiej czekać będzie wybitny historyk, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha. Spacer potrwa około 3-godzin. 

31.08 Szlakiem przemytników – przez dawne pogranicze polsko-niemieckie w Łagiewnikach

W czasie spaceru przeniesiemy się w lata 20. i 30. XX wieku, kiedy Górny Śląsk został podzielony między Polskę i Niemcy. Bytom pozostał w Niemczech, ale granica miejscami zbliżała się na odległość około jednego kilometra od Rynku. Zobaczymy, jak przebiegała i jakie były blaski i cienie życia nad nią. Nowa granica dla tutejszych oznaczała utrudnienia w komunikacji, rynku pracy i kontaktach rodzinnych, a dla władz obu państw niemałe inwestycje w infrastrukturę i liczne służby kontroli granicznej. Różnice cen sprawiły bowiem, że pomiędzy Polską a Niemcami opłacalny stał się szmugiel wielu towarów. Przez kilkanaście lat trwała więc swoista zabawa „w kotka i myszkę” między górnośląskimi przemytnikami, a polskimi i niemieckimi celnikami, którzy zresztą zwykle nie darzyli się wzajemnym zaufaniem. Uprzedzenia te latem 1939 r. zamieniły się tu w swoistą wojnę hybrydową. Nieprzypadkowo na wyprawę tę ruszamy w przeddzień 85 rocznicy początku wydarzeń, które wszystko zmieniły. To wycieczka częściowo po miejscach „gdzie czas się zatrzymał”, wymagająca turystycznego stroju i obuwia, posiadania latarki oraz… dwóch biletów tramwajowych. Spotkanie 31 sierpnia o 10:00 pod VeloBankiem przy pl. gen. Władysława Sikorskiego. Przez 3,5 godziny po dzikim pograniczu prowadzić będzie historyk i przewodnik Tomasz Śmiałek. 


Bilety dostępne na:

© Miasta Gwarków 2023