Spacery tematyczne
po Bytomiu

Odkryj tajemnice i architektoniczne perły, jednego z najstarszych miast w Polsce. Pełnymi smaczków opowieściami o Bytomiu, na mniej i bardziej oczywistych szlakach, podzielą się doceniani przez turystów przewodnicy i pasjonaci.


Na zainteresowanych bytomskimi atrakcjami turystycznymi czekają następujące propozycje:

Witraże – subtelne obrazy tańczące feerią barw jak światło zagra. Dziś kojarzą się głównie z obiektami sakralnymi. Kiedyś zdobiły zarówno kamienice czynszowe, jak i bogate wille czy budynki użyteczności publicznej. Wkomponowane w naświetla drzwi wejściowych i pomiędzy szprosy wysokich okien na klatkach schodowych, muskały rozproszonym światłem twarze mieszkańców i gości. Dodawały wzniosłości. Opowiadały historie, o każdej porze dnia inną. Wraz z Teresą Ebis, fotografką i blogerką zawodowo związaną z zabytkową architekturą Bytomia, wybierzemy się na 3 godzinny spacer fotograficzny, by wspólnie odkryć kruchą sztukę bytomskich witraży. Spotkanie rozpocznie się o godz. 9:00 przy pomniku „Śpiącego lwa” na Rynku w Bytomiu.

W związku z ogromnym zainteresowaniem spacerem zaplanowanym na 30 września, uruchamiamy do sprzedaży kolejny termin tego wydarzenia na 14 października!

Historia Kolei Prawego Brzegu Odry to nie tylko przeszłość górnośląskiego transportu kolejowego, ale także okres w dziejach Bytomia, gdy miasto posiadało dwa główne dworce kolejowe. Już choćby ten fakt zapewne wzbudzi ciekawość poszukiwaczy historycznych ciekawostek, dotyczących Bytomia. I choć po Kolei Prawoodrzańskiej nie ma już w Bytomiu pozostałości materialnych, to w układzie przestrzennym miasta do dzisiaj widoczny jest po niej niezatarty ślad. Którędy przebiegała? Gdzie dokładnie znajdowały się wspomniane dworce, które obsługiwały jej pasażerów? Dlaczego tak ważne w XIX wieku połączenie z Wrocławia na Górny Śląsk uległo likwidacji przed II wojną światową i jak wpłynęło to na rozwój miasta? Miłośnicy żelaznych dróg nie mogą przegapić tego spaceru. O niezbyt długiej, ale jakże ciekawej historii Kolei Prawoodrzańskiej podczas 3 godzinnego spaceru opowie Dariusz Pietrucha – miłośnik architektury militarnej, nauczyciel historii, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”.

Spotkanie 7 października tym razem rozpocznie się o godz. 9:00 pod Domem Żałoby Walickiego przy ul. Piekarskiej 99.

© Miasta Gwarków 2023